Uzm. Psikolog Elif Baybuğa

0(505) 077 1873

ÇİFT TERAPİSİ

Çift terapisi bir ilişki terapisidir. Çiftler arasında yaşanan sıkıntılar her bir çiftin aslında doğumdan itibaren içinde yaşadıkları toplum, aile, kültür içinde yaşadıkları ve bir öteki ile kurdukları ilişki biçimlerinden ( özellikle kendi aralarında ilişkilerini bozmaya sebep olan işlevsel olmayan ilişki biçimlerinden) kaynaklanır.

Çift terapisi iki kişi arasında var olan problemlere odaklanır. Fakat bu problemler genelde bireysel problemlere dayalı sorunlardır. Örneğin taraflardan birinin anksiyetik (kaygılı) bir yapıda ya da öfke kontrol sorununa sahip olması eşler arasında sık sık sorunlara yol açabilir.

Çift terapisi sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Çift terapisi bireylerin ilişkilerini olumsuz etkileyen ilişki biçimlerini anlamaları ve farkında olmalarına destek verir.
  • Boşanma ve ayrılık kararı çift terapisinin çalışma alanı değildir.
  • Çift terapisi her evli, nişanlı vs. çift için geçerli olmayabilir. Çift terapisine uygun olma durumu ön görüşmeler sonucunda karar verilir.
  • Çift terapisinde ilişki sorunlarını aşmaya yönelik ödevler verilir.
  • Danışma süreci bazen bireysel psikoterapi, bazen arabulucu, bazen eğitimsel, benzen de bu üçünün kombinasyonu şeklinde olabilir.

 

İnsula Psikoloji Üsküdar