Uzm. Psikolog Elif Baybuğa

0(505) 077 1873

Bana Psikodrama'yı Anlat

Bu cümlenin en güzel karşılığı sanıyorum yaşayarak ve psikodrama’yı deneyimleyerek cevap bulabilir. Psikodrama sağlam bir temel felsefesi olan grup ve bireysel olarak çalışılan psikoterapi tekniğidir. Bu felsefi teme;  sosyometri ve rol kuramı ile temellenmiştir. Hayatın içindedir. Çünkü psikodrama ile kişilerin hayatları sahnede tüm gerçekliği hatta gerçeğin ötesini de kapsayacak şekilde sergilenir.  Yaklaşık on üç yıllık psikodrama eğitim ve deneyimim içinde bunu yaşayanlardan alıntılar vermem umarım fikir sahibi olmanızı kolaylaştırır.

Psikodrama sahnesinde yaşadığı şeyin tüm gerçekliği ile ortada olduğunu fark eden danışanım;

‘Şimdi benim bu yaşadığım duyguların kaynağı bu muydu? Aman tanrım bu noktaya nasıl geldik.’

Terapide danışana keşfettirilen tüm eylemler, sorumluklar psikodrama sahnesinde ‘Hadi yap.’ Denir. Psikodrama şimdi ve burada ilkesinde an’da kalarak yeni deneyim kazanır.

Psikodrama hayatta kurduğumuz tüm ilişki biçimlerini rol’e girerek anlamamızı, kendi ve bir diğer kişinin gerçeğini görmemizi sağlar. ‘İçimde ona karşı tuttuğum öfke ne kadar da yorucu ve saçma.’

Psikodrama sahnesinde yaşananlar grup üyelerinde ‘ Bende bunu yaşamıştım. Sadece ben bu sıkıntıları çektiğimi sanıyordum.’ dedirtir. Grupla yaşanan her şey kişiye hayatına dair bir keşfe götürür.

Hayata dair yaşanan her şey psikodrama da çalışılabilir. ‘Kaygılıyım. İlişkilerimi sürdüremiyorum. Korkularım var.’  gibi cümleler kuruyor olabilirsiniz. Bazen de ne olduğunu anlamadığınız nereden geldiğini bilmediğini bir takım duygular ve güçlükler yaşıyor olabilirsiniz. Geçmişten bugüne yaşadığınız bütün güçlükleri bağlarımızı ve bağlantıları kuracağınız ve yeniden yapılandıracağınız yaşam becerisi edinme fırsatı sunar.

Psikodrama ile ilmik ilmik giden içsel yolculuğumuz bizi nihayetinde bütünleştirir. Bu bütünleşmeyi sağlayacak süreci deneyimlemeniz dileğiyle

İnsula Psikoloji Üsküdar