Uzm. Psikolog Elif Baybuğa

0(505) 077 1873

Anne ve Çocuk İletişimi

Anne çocuk ilişkisi Nasıl Olmalı?

Anne, bir çocuğun, doğduğu andan itibaren dünyayı öğrenmesini ve görmesini sağlayan bir aynadır. Çocuk, annenin gözüyle dünyayı öğrenmeye başlar. Dünyanın muhteşemliği, kötülüğü, iyiliği, zorlukları, kolaylıkları annenin bakışından edinilen bilgi ile gelişir ve büyür.

Anne ve çocuk arasındaki ilişki bu nedenle çok önemlidir. Bu ilişki daha doğmadan anne karnında başlar ve bebek dünyaya geldiği andan itibaren devam eder.

   Anne ve çocuk arasındaki iletişimle, erken dönemden itibaren başlayan yapılanma, kimlik ve kişilik bakımından büyük önem taşır. Bu iletişim çocuğa neler öğretir ya da neler öğretmelidir?

Hayata daha ilk adımda başlayan çocuk için duygularını düzenleme; annenin bakışında, dokunuşunda, ses tonunda saklıdır. Hayatı coşku ile başlayan çocuğun, ağlaması, kahkahası, çığlığı hep coşkusaldır.  Coşku ile yaptığı her eylemi annenin sesi, dokunuşu, ilgisi, bakışı düzenler ve çocuğa rehberlik eder.

   Çocuğun kendisinin nasıl bir varlık olduğunu deneyimlemesi de anne çocuk ilişkisinde saklıdır. Anne ona muhteşem bir varlık olarak mı bakıyor, korku ile mi bakıyor?

Çocuk, annenin bakışında sevilesi, istenilesi, harika bir insan mı ya da sevilmeyen, korkulan, istenmeyen bir insan mı olduğunu kurulan ilişkide deneyimler.

   Anne ve çocuk iletişiminde ilk dönemlerden itibaren güven duygusu gelişir. Çocuğun güven duygusu, temel güven duygusunun şekillendiği erken dönem ilişkileri ile sağlanır.

 

Elif BAYBUĞA

Psikolog- Psikoterapist

 

İnsula Psikoloji Üsküdar